تبلیغات
ماشین های پیشرفته ی دنیا
ماشین های پیشرفته ی دنیادر دنیای وسایل نقلیه از نوع هوایی و زمینی و بویژه خودروها هر روز شاهد به كارگیری انواع و اقسام ادوات و تجهیزات فناورانه و پیشرفته مطابق دانش و فناوری روز هستیم كه قرار است ضمن تأمین خواست تولیدكننده و شرایط بهتر فروش، سهولت استفاده، راحتی و هزار و یك جور تقاضای مشتری را نیز فراهم آورد. اتفاقا همین روند عرضه و تقاضای كالا یكی از دلایل ارائه مدل‌های بالاتر و پیشرفته‌تر به شمار می‌رود.....

حوزه امنیت و پلیس بسته به شرایط خاص كاریشان از مشتریان كالاهایی با آخرین فناوری‌های پیشرفته در بخش‌های مختلف تشخیص هویت، كشف، تجسس، جنایی، سرقت و پزشكی قانونی محسوب می‌شوند. از جمله لوازم مورد نیاز نیروهای پلیس كه به لحاظ فناوری شاید كمتر مورد توجه باشد همین خودروهای گشت و تجسس شهری است كه قرار است با كارسازی آخرین فناوری پیشرفته موجود در آن نویدبخش ورود ماشین‌های پلیس آینده به خیابان‌ها و محلات شهرها باشد. به نظر شما با وجود امكانات فناورانه بسیار پیشرفته در گشتی‌های پلیس، یك ماشین پلیس با چنین حد تداركات و آمادگی پیشرفته و البته در دسترس و آماده تحویل را می‌توان در حكم یك ماشین تجسس فوق كارآمد برای دیده‌بانی و مراقبت از هر گوشه شهر و منطقه‌ای به حساب آورد و عرصه را بر تبهكاران بیش از پیش تنگ‌تر كرد؟ بله صحبت از نسل آینده ماشین‌های گشت پلیس با آخرین فناوری‌های ردیابی، تجسس و دیده‌بانی است كه البته هنوز به صورت كامل روی یك ماشین پلیس سوار نشده، اما ورود آن به ناوگان پلیس در آینده نزدیك میسر می‌شود.

توپخانه لیزری GPS

یك توپ لوله ای مخصوص تعقیب و شكار كه با هوای فشرده كار می‌كند پشت قاب پنجره جلوی ماشین كار گذاشته شده است كه می‌تواند به داستان پر ماجرا و طولانی تعقیب و گریزهای سنتی پلیس و تبهكاران خاتمه دهد. در این شیوه افسران پلیس خودروی مظنون را با استفاده از یك سامانه شلیك توپخانه لیزری هدف قرار داده و نوعی ردیاب چسبنده در قطع و اندازه گوشی تلفن همراه را از فاصله‌ای در حدود 2 ماشین دورتر به سمت آن شلیك می‌كنند. این كار باعث فعال شدن فرستنده گسیل شده برای كنترل و مراقبت از راه دور مسیر ماشین مظنونان می‌شود. در حال حاضر این تكنیك مراحل آزمایش میدانی خود را سپری می‌كند.

آژیر خطری كه همه را میخكوب می‌كند

از این پس و در آینده نزدیك برای رانندگان حواس پرت یا رانندگان و سرنشینان خودروهایی كه با بلند كردن صدای موزیك ماشین از اتفاقات پیرامون خود غافل مانده‌اند و در نتیجه كار را برای شنیدن صدای آژیر هشدار پلیس و پاك كردن مسیر حركت از ترافیك سخت كرده‌اند تعبیری اندیشیده شده است كه می‌تواند گوش‌های رانندگان را برای شنیدن آژیر پلیس و باز كردن راه بازتر كند. این فناوری در واقع بلندگوهای 22 سانتیمتری فراگیر چندوجهی از یك سامانه پر سر و صدای انتقال‌دهنده نوعی صوت بم و گوشخراش است كه می‌تواند تا فاصله حدود 70 متر دورتر شنیده و دریافت شود و به این ترتیب كسی نمی‌تواند ادعای نشنیدن آژیر پلیس را داشته باشد. البته این سامانه پیش از این در شهرهای واشنگتن و نیویورك توسعه‌یافته است و قرار است در جلوی چرخ‌های خودروی پلیس كارسازی شود.

چراغ‌های گردان LED با آرایش مثلثی

این چراغ گردان مدل تغییر شكل یافته چراغ‌های گردان معمولی ماشین‌های پلیس و متشكل از تعدادی لامپ كم توان LED با زاویه قرارگیری مخصوص و گوه‌‌ای شكل است. نحوه استقرار V شكل چراغ‌ها زمینه آسانتر پوشش دادن زوایای خاص و عجیب و غریب را فراهم كرده و شانس برخورد و تصادم یك خودروی پلیس را كه زوزه‌كشان از میان تقاطع‌ها عبور می‌كند كاهش می‌دهد.

دوربین‌های شكارچی پلاك خودروها

این سامانه در ظاهر كاری شبیه چشم تجهیزات خیابان روب دارد كه وظیفه مراقبت و كنترل اطراف مسیر خیابان‌ها را برای نظافت و پاكسازی انجام می‌دهند. اما در اینجا با دوربین‌هایی سر و كار داریم كه روی سقف ماشین پلیس تعبیه شده‌اند و قرار است اطلاعات مربوط به نمره پلاك هر خودروی عبوری را به چنگ بیاورد؛ تا جایی كه در هر نوبت كاری 10 ساعته بیشتر از 8000 مورد داده‌های پلاك خودروهای عبوری را ثبت و ضبط می‌كند. وجود این تجهیزات پیشرفته می‌تواند یك مأمور پلیس تازه كار را به یك كارشناس خبره خودروهای مسروقه بدل كند. از طرفی وجود یك رایانه مستقر در داخل خودرو نیز كار مقایسه پلاك‌ها را برای یك مركز داده به منظور كنترل مطالبات وصول نشده یا جرائم متعلقه بر عهده دارد.

دوربین‌های تصویربرداری حرارتی

اگر فرد مظنون یا تبهكاری قصد سوء‌استفاده از پوشش تاریكی شب و مخفی ماندن از تیررس نیروهای گشتی پلیس را داشته باشد، با دوربین‌های حرارتی جدید پلیس عرصه بر وی تنگ خواهد شد. این دوربین‌های سوار شده بر سقف خودرو با نفوذ از میان تاریكی مطلق، می‌توانند برای مأموران پلیس حاشیه امن دید شبانه یك خلبان هلیكوپتر پلیس را به ارمغان بیاورند. این سامانه پیشرفته می‌تواند كار رهگیری و دیده‌بانی را با زاویه انحرافی مناسب و پوشش دادن 360 درجه‌ای اطراف خودروی پلیس فراهم كند.

صندلی و كمربندهای ایمنی مخصوص

به طور معمول صندلی خودروها برای نصب و جا دادن كمربندهای مجهز و حجیم ساخته و پرداخته نمی‌شوند. اما قرار است زمانی كه ماشین پلیس پیشرفته در آینده نزدیك و در سال 2012 به خط تولید برسد، به صندلی‌هایی با طراحی و شكل مخصوص مجهز شود كه وقتی كمربندهای ویژه آن بسته می‌شود، مأموران پلیس را از دردسر و مزاحمت مجاورت سلاح و تجهیزات همراهشان با لوازم داخل خودرو مثل دنده و غیره خلاص كند و از وقوع آسیب‌های احتمالی نیز جلوگیری به عمل آورد. همچنان كه نهادهای مجری قانون دست به توسعه و به روزرسانی ناوگان خود می‌زنند، ماشین پلیس نیز از این روند دور نمانده و مرتب در حال توسعه و پیشرفت است. شركت‌های مختلفی در طول دهه‌های گذشته به ارائه مدل‌های قدرتمندتر خودروهای پلیس مبادرت كرده‌اند و محصولات
معرفی شده ماشین‌هایی هستند كه با انواع و اقسام ساز و برگ و تجهیزات سفارشی با هدف افزودن چشم و گوش‌های اضافی به مأموران پلیس مجهز شده‌اند. البته هنوز تمامی‌ این تجهیزات فناورانه وارد گشت پلیس نشده، اما جهت گیری این روند به سوی تبدیل كردن ماشین پلیس به نقطه اتصال دیگری در یك شبكه همه جا حاضر از حسگرهای تجسس و دیده‌بانی است و آن را قادر می‌سازد تا هر فردی كه به هر نحو ظن پلیس برای ارتكاب جرم را برانگیخته باشد ردیابی و تعقیب كند. این توانایی كنترل و مراقبت همه جا حاضر و توانمند در حالی مطرح می‌شود كه از سوی دیگر موجبات نگرانی حامیان آزادی‌های شهروندی را فراهم كرده است. كارشناسان معتقدند این گونه ادوات و دستگاه‌ها امكان بازسازی قانونی بخش اعظم زندگی افراد را فراهم می‌آورد و پلیس می‌تواند به داده‌های جی.پی.اس و سوابق پلاك خودرو مراجعه كرده و از مواردی همچون ملاقات با افراد و مكان‌های مشكوك یا تهیه و حمل سلاح اطلاع و آگاهی پیدا كند. اما از سوی دیگر عده‌ای معتقدند استفاده از این فناوری‌ها می‌تواند به حفاظت از آزادی‌های شهروندی حتی كمك نماید. زمانی كه یك دوربین شكارچی پلاك خودرو دنبال شماره‌ای می‌گردد كاری به جنسیت، نژاد یا مسائل قومی‌ندارد و فقط با اعداد سر و كار دارد.

با این اوصاف، نسل آینده گشتی‌های پلیس را چه به عنوان دستاوردی برای كارآگاهان، چه گامی ‌در جهت یك نظام كنترل و تجسس برای جامعه یا بخشی از هر دو به حساب بیاوریم، اما نباید فراموش كرد كه عصر طلایی تعقیب و گریز و پیكار ماشین‌های پلیس با جرم و جنایت با صدای ترمز گوشخراشی در حال توقف است.نوشته شده در تاریخ شنبه 23 مرداد 1389 توسط ehsan habashi | نظرات ()
پیج رنک گوگل


قالب وبلاگ